2001 yılından beri Aile şirketi olarak faaliyetlerimize devam etmekteyiz. İlk başlarda sadece alım satım yapan ticari firma iken bu gün 3 adet şirketimizle farklı sektörlerde faaliyet göstermekteyiz. Bu şirketlerimizden sadece 2001 yılında kurmuş olduğumuz İMF KOÇ Gıda Madencilik Sanayi Ticaret Ltd. Şti. hakkında bilgi vereceğiz.

Fabrikalarımız & Üretim Konusu

- Briket ( Pres) Kömür Fabrikası  : İthal Toz Kömür den aynı ebat ve şekilde her türlü soba ve kalorifer kazanlarında yanabilir kömür üretimi yapılmaktadır.

- Bims Tuğla Fabrikası: Doğal pomza taşından tam otomatik makinelerde ısı ve ses yalıtımlı bims blok tuğla üretimi yapılmaktadır.

- Beton Parke ve Bordür Fabrikası: Resmi ve özel kurumlar için alt yapı malzemeleri üretimi yapılmaktadır.

- Uluçay havzası taş ve kum eleme yıkama kırma tesisi: Firma fabrikaları için ve özel teşebbüsler için hammadde ihtiyacını karşılamak için kurulan tesisimizdir.

- Bakliyat Eleme Paketleme Tesisi: İlk ürün olarak alınan bakliyatın sınıflanıp boylanıp paketlemesi için kurulmuştur.                                                                             

1996 yılında babamız İbrahim Koç`un sahip olduğu manav ve pazarcılık mesleğini, kardeşim ve benim üniversite eğitimini tamamladıktan sonra babamızla beraber yürütmeye başladık. Devraldığımız işi devam ettirip ek olarak zahirecilik, inşaat malzemesi satıcılığı, kömür satım işleri olarak farklı sektörlerde ticari hayatımıza devam ettik. 2001 yılında İMF KOÇ LTD. ŞTİ. olarak aile şirket kurduk ilk bu şirket çatısı altında bütün işlerimizi yürüttük.

2003 yılında elimizde mevcut bulunan ağır vasıta araçları satarak Çankırı iline ilk olarak ithal kömür tozundan üretilen İç Anadolu bölgesinde bir ilk olarak Briket Kömür Fabrikasını atıl duran boş bir fabrika binasında faaliyete geçirdik 1 yıl sonra TSE belgesini ve marka patentlerini alarak bölgede ithal pres kömür satışı yapmaya başladık. Kömür İthalatçısı firmaların kullanmadığı toz kömürleri uygun fiyata satın alarak çeşitli işlemlerden geçirerek satışa sunduk iyi bir pazarlama taktiği, ekonomilik, kalite sayesinde 2010 yılına kadar güçlü bir şekilde piyasanın hakimi olarak devam ettik. Doğalgaz sektörünün çok baskın gitmesi sonucu 2010 yılından sonra satışlarımız yavaşlamış olup yeni müşteri ve yeni pazar araştırmalarımız devam etmektedir.

2007 yılında Kömür sektöründen kazandığımız paralarla yeni bir iş kolu araştırdık ve inşaat sektörüne yeni giren Bims tuğla ( ponza taşından yapılan bloklardır) sektörünü en uygun iş olarak seçtik. Çünkü bims tuğlanın fabrikalarının en yakın üretim mesafesi 400 km olduğundan Ankara ve Çankırı havzasında fabrika olmadığından ürün olarak nakliyesinin zor ve pahalı olduğundan tamamen makinler sayesinde üretildiğinden işçilik maliyetlerinin düşük olduğundan, bu havzada yeni bir ürün ve artıları çok olan bir ürün olduğundan Bims tuğla fabrikasını kurduk  halen devam etmekteyiz KOÇBİMS marka olarak piyasaya sunmaktayız. Yukarıda belirtmiş olduğumuz artıları hesaba katarak güçlü bir satışımız vardır bu bölgenin her tarafına satış yapmaktayız.

2009 yılında kömür ve bims sektörlerinden kazanılanlarla yatırımlarımızı Ankara karayolunun 3. km`sinde 5 dönüm sanayi imarlı arsa satın alarak BETON PARKE BORDUR FABRİKASINI kurduk piyasada kalite ve hizmeti ön plana çıkararak piyasaya giriş yaptık. İşlerin artması neticesinde çekilen hammadde yoksunluğundan kurtulmamız için hammadde kaynakları araştırdık ve fabrikamıza 30 km mesafeli ocakları alarak aktif hale getirdik ve dışa bağımlılığımızı bitirerek kar limitlerimizi artırdık. Şu anda lokomotif konumundaki işimiz bu sektörde daha yoğun olarak çalışmaktayız. İş sektörüne paralel olarak alt yapı işlerini de yürütmekteyiz.

2010 yılında işlerimizde farklılaşma ilkesinden devam ederek (bunda da asıl istenen sonuç her hangi bir sektörün ulusal boyutta krize girer ise diğer sektörlerin tetikleyici faktör olarak işi devam ettirebilmeleridir) gıda sektöründe paketlemenin ileride daha faal olacağını hesap ederek bakliyat paketleme fabrikasını Tarım Bakanlığından % 50 hibe ile faaliyete geçirerek gıda sektöründe de piyasada yer almaya çalışmaktayız.